Om LUM

Lunds universitets magasin, LUM, kom ut första gången 1968 och når samtliga anställda och nästan lika många utanför universitetet. Upplagan är 14.000 exemplar och LUM utkommer med nio nummer per år.

LUMs huvudsakliga syfte är att i artiklar och reportage skildra universitetets pågående utbildning och forskning, liksom stödverksamheten bakom den. Att öka förståelsen för universitetet som arbetsplats genom att förklara dess komplexitet och bidra till förbättringar inom organisationen.

Syftet med den externa upplagan är att sprida kunskap om vad som händer vid universitetet. Att inspirera media att gå vidare med reportage och artiklar som de läst i LUM, att hålla alumner uppdaterade, att visa externa forskningsfinansiärer hur deras anslag utnyttjas och vilka resultat som uppnås samt inspirera omvärlden till samverkan med Lunds universitet.

REDAKTION

MariaLindh2jpg

Maria Lindh
Biträdande redaktör och ansvarig utgivare
046-222 95 24
Maria.Lindh@kommunikation.lu.se

 

Jonas A
Jonas Andersson

Journalist
046-222 70 17
Jonas.Andersson@kommunikation.lu.se

Lena-Bjork-Blixt1
Lena Björk Blixt
Journalist, naturvetenskap
046-222 71 86
Lena.Bjork_Blixt@science.lu.se

IngelaBjorck1-2
Ingela Björck

Forskningsjournalist
046-222 76 46
Ingela.Bjorck@kommunikation.lu.se

Britta Collberg
Britta Collberg
Journalist
046-222 31 58
Britta.Collberg@kommunikation.lu.se

PetraFrancke
Petra Francke
Journalist & layout
046-222 03 16
Petra.Francke@kommunikation.lu.se

JennyJenny Loftrup
T f redaktör
072-519 5305
Jenny.Loftrup@kommunikation.lu.se


Ulrika OredssonUlrika Oredsson

Journalist
046-222 70 28
Ulrika.Oredsson@kommunikation.lu.se

 

CarolineRuneus03
Caroline Runéus
Kommunikationschef
046-222 70 41
Caroline.Runeus@kommunikation.lu.se

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *